První etikety se začaly používat již v 17. století a označovaly malé lahvičky na léky. V průběhu 18. století začali tisknout své etikety všichni uznávaní výrobci a prodejci vína. Každá etiketa byla tehdy vytištěna ručně za pomocí dřevěného lisu na ručně vyrobený papír. Na produkt se lepila lepidlem. Metoda byla velmi časově náročná. V roce 1798 spatřily světlo světa dva vynálezy, které způsobily na tu dobu neuvěřitelné zrychlení výroby etiket. Šlo o stroj na výrobu papíru a první princip litografie neboli kamenotisku.
Barevný tisk a samolepící etikety
V průběhu let 1850 až 1860 došlo také ke zdokonalení barevného tisku. Až do této doby byly barevné etikety ručně malovány a používány jen pro exkluzivní zboží. Již tehdy ale výrobci dobře chápali, že barvy hrají při prodeji zboží velmi důležitou roli. Málo platné, obal a etiketa prodává odjakživa. Kreativita byla různorodá a cílem bylo jako vždy vzbudit zájem spotřebitele. Již tehdy měla etiketa působit zajímavě a důvěryhodně. V roce 1935 v USA vznikla první samolepící etiketa. Ta se stala pevným základem vzniku dnešního miliardového průmyslu po celém světě.
Masový prodej a používání etiket
V 60. letech 20. století zároveň s vývojem mnoha nových typů lepidel se začaly samolepící etikety prodávat ve velkém. Používaly se na celou řadu povrchů, tedy na dřevo, karton, plast, sklo i kovy. Aplikace byla jednoduchá, proveditelná jak manuálně, tak za použití strojů. V 70. letech se objevily první inteligentní etikety. Vývoj jde opravdu dopředu a nové výrobní technologie pokročily. Elektronické čtení umožnilo umístit na etikety velké množství dat. Nejpoužívanější je čárový kód, který se dnes používá asi v každém obchodě, průmyslu, skladování i logistice. Současné chytré etikety známé jako Smart Labels a RFID Labels mají v sobě zakomponovány polovodičové čipy včetně antény, a mohou být programovány a dálkově načítány při průchodu přes čtecí rám.