Dobrovolné nutriční značení GDA – Guideline Daily Amounts, které znamená v překladu doporučené denní množství, bylo uvedeno na evropský trh v roce 2006 a to Konfederací potravinářského a nápojového průmyslu EU – Food Drink Europe, dříve CIAA. Tuto dobrovolnou iniciativu zastřešuje v České republice Potravinářská komora ČR. Mohou ji využívat všechny potravinářské podniky a jejím cílem je, aby byly informace na obalech potravin a nápojů uváděny po celé Evropě v jednotné a vzájemně porovnatelné podobě.
Poskytuje informace o obsahu energie, sacharidů, bílkovin, cukrů, tuků, nasycených mastných kyselin, vlákniny anebo třeba sodíku v jedné porci potraviny či nápoje. Také uvádí jeho procentuální podíl na doporučeném denním množství.
Tyto informace jsou uváděné v ikonách, v takzvaných nutričních bublinách, která se umísťuje na přední nebo jiné straně produktu.
Ilustrační bublina na obrázku označená jako „kcal“ uvádí, že jedna porce daného výrobku má množství 250 ml, obsahuje 105 kcal, což je 5 % z celkového energetického příjmu doporučeného pro dospělého člověka
Pro potřebu značení GDA na obalech výrobků bylo doporučené denní množství energie stanoveno ve výši 2 000 kcal – což je 8400 kJ
To odpovídá přiměřenému dennímu energetickému příjmu zdravé dospělé ženy, která má průměrnou tělesnou hmotnost, a má střední fyzickou aktivitu a také dobrým zdravotní stav.
Na některých produktech je i správně uveden další údaj ve znění: ,,Potřeba energie a jednotlivých živin u jednotlivců se může lišit v závislosti na pohlaví, věku, fyzické aktivitě a dalších faktorech“.
Jedná se o velmi srozumitelný systém značení poměrně složitých informací. Vesměs usnadňuje, spotřebitelům rozhodování, jaký výběr potravin a nápojů mají zvolit v té široké nabídce nápojů a potravin. Pomůže zhodnotit potravinu v celkovém kontextu. Usnadní pestrost stravování a pomáhá při sestavování vyváženého jídelníčku.