Rádi by jste věděli, co jednotlivá označení na etiketě Vaší kosmetiky opravdu znamenají?
V dnešním přípěvku Vám pomůžeme rozluštit uvedené pojmy ve vztahu k testování. Podíváme se na skutečnost, jakou mají uvedené údaje na kosmetických výrobcích vypovídající hodnotu.
Pomůžeme Vám se zorientovat.
Definice
Kosmetické výrobky jsou prostředky určené k aplikaci na zevní části lidského těla nebo do dutiny ústní. Tak zní definice, která je uvedená v zákoně o ochraně veřejného zdraví.
Jaký je účel kosmetických výrobků a jak je definován?
Mohou čistit, chránit, udržovat, dekorativně měnit vzhled, parfémovat, nebo eliminovat lidské pachy. V žádném případě nemohou ovlivňovat funkce ani metabolismus tkání a orgánů uložených pod kůží. Z této definice si již sami můžete vyvodit jisté závěry.
Na etiketě nesmí podle zákona chybět název přípravku, výrobce, složení a minimální trvanlivost. Je ale také známo, že místo výrobce může být uvedena pouze balírna, dovozce nebo prodejce a výrobek může být vyroben úplně jinde.
Netestováno na zvířatech
Jak poznáme, že je toto tvrzení pravdivé? Takto by se měl označovat pouze produkt, který nebyl sám testován na zvířatech, ale také by neměly být testovány na zvířatech ani jeho složky, což je ale velmi složité.
Bohužel většina látek používaných v kosmetice už v průběhu minulosti testováním na zvířatech prošla. Za to ale zase dnešní výrobci nemohou. Jakou má tedy právě pro Vás toto označení vypovídající hodnotu si zase musíte sami v hlavě srovnat.
Od roku 2004 již žádné kosmetické přípravky v rámci EU nesmějí být testovány na zvířatech. To se týká i všech dovezených výrobků.
Dermatologicky testováno
V tomto případě zdání tak trochu klame. Nejedná se o schválení nějakou lékařskou komorou. Každá receptura kosmetického prostředku prochází určitým vývojem. Během něj prochází zkouškou kožní snášenlivosti. Např. na biologických modelech rekonstruované kůže či sliznic. Také může procházet testy ve skupině dobrovolníků, probíhajících pod dohledem kožního lékaře. Doba testování je různá, ale jaká je její prokazatelnost se moc dobře nedá zjistit. Jak moc je toto označení prokazatelné je opět na Vás.
Neutrální pH
Opět se jedná více o marketingový tah než o vypovídající informaci. Hodnota pH označuje zásaditost a kyselost. Neutrální pH je tedy jaké? K čemu se vztahuje? Povrch naší kůže je lehce kyselý, což je vrozené a naprosto přirozené. Důvodem je přispění k přirozené ochraně proti usazování nežádoucích mikrobů na naší kůži. Pokud aplikujete kosmetický výrobek, tak pH kůže ovlivníte jen na velmi krátkou a omezenou dobu.
Zdravá pokožka disponuje vlastními kontrolními mechanismy, ty působí tak, že navracejí přirozené pH povrchu pokožky do obvyklé hodnoty. Je tedy přímo v zájmu kosmetických firem, uvádět na trh výrobky v přirozené hodnotě pH. Jinak by jejich produkty dráždily kůži a klienti by o ně neměli zájem.
Pokud tedy budete výrobky nakupovat, je nutné se nedívat pouze na cenu, ale také myslet na své zdraví. Dívejte se na obsah látek a pokud již víte, že Vám některé složky škodí, snažte se jim vyvarovat.