Opacitní materiály jsou takové, které jsou neprůhledné. Jejich existenci oceníte zejména tehdy, když je potřeba z libovolného důvodu změnit údaj na etiketě, ať třeba vznikla chyba nebo původní sdělení již není platné. Korigovat se touto cestou snadno dají třeba informace na obalech výrobků, využití najdou i v kosmetickém průmyslu.
Jedná se o řešení ekonomičtější a zároveň i rychlejší ve chvíli, kdy nelze čekat na tisk celé nové série etiket. Prostě původní místo přelepíte malou opacitní etiketou. Ta zakrytá nijak patrna nebude a nová zůstane bez problémů čitelná. Že pod opacitní etiketou nic neprosvítá, o to se postará vrstva tmavého (zpravidla černého) krycího akrylátového lepidla. Tyto etikety bez problémů skryjí naprosto jakýkoli podklad.Pro zajímavost: Uvádí se, že úspěšnost při „maskování” spodní vrstvy je 99 %.
Využití najdou i ve světě reklamy, kde není potřeba žádné údaje zakrývat trvale. Stanou se vhodnými pomocníky během nejrůznějších soutěžních akcí, kdy spotřebitel odtrhne etiketu z produktu, aby se dozvěděl, zda vyhrál. V tom případě je ale potřeba použít jiné lepidlo než to permanentní, které zajistí, že krycí etiketa odloupnout opravdu nepůjde. Většinou se můžete potkat se stříbrnou, černou nebo modrou variantou, k dostání je ale také bílá verze. To hlavní, podle čeho byste se měli rozhodovat, je neprůhlednost a intenzita bělosti přelepovaného materiálu.
Tisknou se na opacitní samolepicí papír nebo fólii. Při potisku se nekladou žádná omezení, jsou vhodné do veškerých typů běžných laserových i inkoustových tiskáren. Vzhledem k tomu si je lze koupit v požadované velikosti či tvaru a potisknout si je i svépomocí. A ty nejodolnější z nich jsou schopny zvládnout velmi i náročné podmínky, vystavovat byste je neměli jen vlivu chemikálií, příliš vysokým teplotám a stálé vlhkosti.